Jednoúčelové knihařské stroje


Střásací stroje

Střásací stroje pracují na principu mechanické vibrace nakloněného stolu a bočními pravítky. Střásání se může dělat ručně nebo strojově. Střásací stroj slouží k dokonalé přípravě archů před řezáním nebo jiným zpracováním (v případě samopropisů se střesený stoh samopropisů při zatížení těžkým předmětem lepí). Tiskové archy se střásají v menších vrstvách za současného provzdušňování. Moderní střásací stroje jsou opatřeny pneumatickými válci, které slouží k vytlačování vzduchové vrstvy po ze stohu archů po střásání. Střesené stohy se skládají na paletu nebo na stůl řezačky do potřebné nálože pro řezání.

Ve větších závodech je střásání zapojeno v lince na řezání archů v různých sestavách.

Šicí stroje

Šití je realizováno pomocí drátů, nití a tavných nití. Pro průmyslovou vazbu jednosložkových brožur nebo školních sešitů se speciální stroj tzv. uzlovací niťovka. Používá se ve výrobě kalendářů, závěsných etiket nebo tabulek pro utvoření šňůrkových závěsů. Tákladní typ má sedlový nakládací stůl, který je možné vyměnit za plochý pro šití brožur shora plnou tloušťkou složky jako u vazeb V3 nebo pro závěsy. Uzlovací stroje mohou šít několika délkami stehů a několika nitěmi.

Drátošička

Využívá se především pro vazbu V1 (vazba brožur). Délka skobičky je 13 mm.
Šití je realizováno na dopravníku, který posouvá jednotlivé složky. Toto šití může být: Poloautomatické – vše je automatické (šití a zpracování), ale složky se nahazují ručně. Automatické – Vše je automatické. (10 000 sešitů za hodinu)

Níťovky

Tyto stroje šijí složky mezi sebou. Dříve byli jehly na šití zahnuté, v současnosti jsou rovné. Stehy při šití musí být minimálně 3 mm dlouhé. Šicí stroje Níťovky jsou pomalé, protože šití probíhá v několika taktech.

Tomuto způsobu šití se říká Jednoduchý brožovací steh.
Šicí a háčkové jehly jsou na jednom místě a ve hřbetu vznikají „řetízky“ z nití. Používá se pro vazbu V4 nebo při průmyslovém zpracování tuhých vazeb na výrobních linkách (dochází k přilepení gázu na hřbet knihy). Gáz = Tkanina, která zpevňuje hřbet knihy.

Jednoduchý přešívací steh
Je to nejkvalitnější spojení knižního bloku. Šicí jehla se pohybuje a vytváří pilovitý steh (cik-cak). Použití u tuhých vazeb, které jsou namáhány.

Jednoduchý střídavý steh
Vhodné k prošití většího počtu složek, jelikož nedochází k takovému zesílení hřbetu způsobenému nitěmi. Jsou zde tři kusy jehel – 2 šicí a 1 háčková.

Střídavě přešívací
Je to kombinace druhého a třetího způsobu.

Šití tavnými nitěmi

Tento typ šití se vyznačuje relativně dobrou pevností. Provádí se ve skládacím stroji před posledním falcem. Jsou rychlé, protože složku nemusíme rozevírat. Tavná nit se dovíjí s cívky, je vedena do drážek a následně rotačním nožem odříznuta. Jehly prošívacího zařízení udělají dírky do hřbetu složky, přičemž dovnitř vtáhnou konce tavné nitě. V této fáci to vypadá jako neuzavřená plastová skobička. Nit je z termoplastu a je tedy zatavena vyhřívanou deskou (žehličkou). Následuje vynální složení na trojhranu a zalisování.
Nevýhody: Menší pevnost než šití nitěmi. Použití pouze u archových strojů. Omezení v počtu stran dané složky.

Po šití následuje u tuhých vazeb pomocí Zavěšovacích strojů zavěšení knižního bloku do knižních desek.

Zavěšovací stroje

Řezací stroje

archové, jednonožové, kotoučové, převíjecí...

Řezání můžeme chápat jako:

  • Offline – Ruční řezačky u archového tisku.
  • Online – Využívají kotoučové stroje, ale i archové.